Kopřiva: skvělá na čaj i domácí špenát
Kopřivu spousta lidí bere jako nežádoucí plevel, který nás může při kontaktu s pokožkou nepříjemně požahat. Věděli jste však, že kopřiva je i léčivá bylina, která má mnoho využití?
Kopřiva pálí, díky svým malým drobným chloupkům, kterými je poseta. Ty se při dotyku ulomí a vyteče z nich tekutina, která obsahuje tři základní chemikálie. První z nich je histamin, který dráždí kůži, acetylcholin zase vyvolává pálení a serotonin, který tyto účinky ještě znásobuje. Tyto tři chemikálie tak snoubí roztok, který nám způsobí nepříjemnou bolest. Pokud si chcete kopřivu dopřát v jídle, je potřeba jí tepelně zpracovat, rozsekat či pomačkat, aby se všechny chloupky odlomily a z rostliny vytekla všechna tekutina. Nejlepší je samozřejmě už při její přípravě postupovat doslova v rukavičkách.
Budeme odměněny doslova elixírem zdraví, jelikož tato rostlina obsahuje spoustu vitamínů, aminokyselin a dalších minerálních látek. Je bohatá zejména na železo, hořčík a vápník. Největší obsah vitamínů a minerálů mají právě mladé rostliny, které se dají sbírat už příchodem prvních jarních dní. Starší rostliny mají vitamínů o poznání méně, navíc mají nepříjemnou a nahořklou chuť.
Z kopřiv si můžete připravit blahodárný louhovaný čaj, který můžete sloužit jako skvělý jarní detox. Nálev z kopřiv se vyplatí ale i při kašli a nachlazení. Též zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů, působí močopudně a pomáhá při problémech s ledvinami nebo močovým měchýřem.
Jarní kopřivy však můžeme využít mnoho dalšími způsoby, kde hlavně v kuchyni má širokou škálu uplatnění. Tradičně jí můžeme najít ve velikonoční nádivce, stejně dobře ale nahradí špenát nebo zelené bylinky. Díky ní tak můžete připravit chutné pesto, kam by jinak přišla bazalka a ochutit s ní například těstoviny nebo jí přidat jako bylinku do slaných koláčů.