Jak jsme prožívali Vánoce za socialismu
Počínaje dobou šedesátých let se pojetí Vánoc neslo v duchu veskrze konzumním. A právě v socialistických zemích se tento úkaz projevil markantním způsobem. Lidské uvažování a jednání mnozí připodobnili k ptáku ve zlaté kleci. Jestliže takového opeřence uzavřete na desítky let do omezeného prostoru, začne si budovat vlastní zázemí podle svého a především se v něm bude cítit v bezpečí. Lidé v Československu si tak skutečně připadali, chráněni před kapitalistickou „expanzí“. Až na výjimky politických špiček vládních a mocenských struktur byla životní úroveň všech obyvatel přibližně srovnatelná, lidé si nezáviděli, a to se také projevilo celkově poklidnějším klimatem.
Konzumní způsob prožívání Vánoc byl jedním ze způsobů, jak šeď všedních dnů něčím zpestřit. Překvapivě se to dařilo, bylo totiž více času na vlastní tvorbu a tak řada dárků procházela šikovnýma rukama kutilů. Ovšem i některé zajímavé kousky se pod stromkem objevily a mnozí z nás je mají ještě uschované jako skutečnou retro vzpomínku na dávno zašlé časy. Jsou to např. autodráhy, igráčci, stavebnice Merkur, mončičáci, stolní hokej nebo fotbal, dětské kočárky a panenky, plastoví parašutisté, sklápěcí auto Tatra a mnohé další.
Kultura versus konzum
Kritici bývalého režimu se často ohání nesvobodou, tou zmiňovanou klecí a pozastavenou svobodou slova a šíření vlastního názoru. To je však velmi relativní pojem. Stejně tak kulturní vyžití. Postupem času se totiž utažené opratě uvolňovaly a socialismus ukončil svou etapu poměrně plynule. Veřejnost stále více obracela svou tvář někam, co sama nezažila, do západní Evropy, zejména do Německa a Rakouska. Ještě v 70. letech by bývalo bylo nemyslitelné odvysílat film Bony a klid, nebylo by možné zavítat na Půlnoční mši, které již v polovině 80. let byly tolerovány. Největší volnosti se lidé dočkali v období „Perestrojky“ v čele s Michailem Gorbačovem.