Facebook testuje v Austrálii službu v souvislosti s fotografiemi nahého těla
Má jít sice o službu v souvislosti s vašimi nahými fotkami, které někdo proti vaší vůli zveřejní z pomstychtivosti, ale posuďte sami, zda je něco takového řešením, takříkajíc, namístě.
První projekt tohoto druhu se objevil na počátku roku 2018 v Austrálii. Nejrozsáhlejší sociální síť získala podporu tamní vlády a pokusila se v zemi vytvořit proceduru tzv. hash fotografií. Spočívá v tom, že klient, který má podezření, že fotografie jeho nahého těla může někdo z jeho blízkých zveřejnit z pomsty na sociálních sítích, je odešle Facebooku, a ten zajistí, aby se tak nestalo. Systém totiž bude vyhodnocovat shodu snímků s uloženým „erotickým“ materiálem a bude takové fotografie ve zveřejňování blokovat.
Umělá inteligence by měla vyhodnocovat pouze digitální stopu snímků
Komisařka pro webovou bezpečnost Julie Innan Grant tvrdí, že není třeba se obávat zneužití těchto materiálů, že na serverech společnosti se bude ukládat pouze digitální stopa, nikoliv samotné snímky. Se stopáží bude pracovat umělá inteligence, ovšem není prozatím jasné, jak snímky bude vyhodnocovat robot, když dojde k jejich pozměnění, třeba žertovným způsobem zdeformováním nahého těla oběti, rozličnými výřezy, kolážemi apod.
Poskytli byste správci sociální sítě k analýze své intimní fotografie?
Odborníky trápí nejen samotné nedotažení celého projektu, nýbrž především nebezpečí, které plyne z poskytování erotických a pornografických snímků samotnému Facebooku. Jak ten s nimi bude nakládat v souvislosti s ochranou osobních dat. Vyjádřil se k tomu i bezpečnostní specialista firmy ESET Mark James, který se obává možného vydírání osob, kdyby se jejich citlivé fotografie dostaly do rukou nějakému spekulantovi.
Nabízí se také otázka, zda vůbec na Facebooku zveřejňovat své soukromé fotografie v takovém rozsahu, aby je bylo možno nějakým způsobem zneužít. Sociální sítě jsou přece jen nástrojem určeným ke sdílení vlastních myšlenek, názorů a pocitů, a zda k tomu bude přispívat něčí nahé tělo, je přinejmenším na pováženou. Nejjistější je, jestliže lidé vezmou rozum do hrsti a sociální sítě vyplní třeba fotografiemi přírody, památek, zajímavých míst a ne svými vlastními „selfie“, zvlášť s některými obnaženými partiemi.