Děti a voda

3. 5. 2023 Off By

Jsou dva druhy dětí, ty první vodu milují a ti druzí ji nesnáší. I druhá skupina se však může zúčastnit kojeneckého plavání, často se totiž děti na tomto plavání osmělí a vodu si oblíbí.

potopené batole

Plavecké kurzy pro děti můžete zahájit hned od narození a to takzvaným vaničkováním. Vaničkování se může provádět doma, kdy k vám může docházet instruktor, nebo si můžete koupit instruktážní video, kde vám vysvětlí jednoduché kroky pro práci s dítětem vevaničce. Na vaničky můžete také docházet do plaveckého centra, kde tuto aktivitu nabízí. Cenově vychází vaničky poměrně na vysokou sumu. Připravte si kolem 200 za půl hodiny plavání s instruktorem. Výhodou této aktivity je posilování vztahu dítěte k vodě, psychické i fyzické uspokojení dítěte a specifické pohyby prováděné ve vodě kdy je tělíčko nadnášeno.

Od půl roku věku již probíhají klasické kurzy plavání pro rodiče s kojencem, které probíhají v malých vyhřívaných bazénech, ve kterých „plavou“ skupinky maminek s miminky. Hodiny probíhají pod dozorem instruktorů a jsou rozděleny dle věku do skupin tak, aby na tom děti byly přibližně stejně fyzicky.
holky v bazénu

Ve skupině pro děti od půl roku do devíti měsíců se většinou plave v kruhu, maminky drží děti pevně a tak, aby na ně dobře viděli. Na těchto hodinách se hodně zpívá, děti plavou na bříšku i na zádech ale většinou se ještě nepotápí. V pokračovacích kurzech se poté děti učí potápět, chytají míčky a další hračky a nosí je na určené místo s maminkou. Ve skupině kolem roku už děti často do vody skáčou z kraje bazénu, samozřejmě s jištěním od maminky, už se zdatně potápějí.

Pokud dítko na plavání pláče, není vhodné jej do vody nutit. Zkušená lektorka plavání se vám pokusí pomoci tak, aby dítko strach z vody zvládlo například použitím výřivky, různých hraček, správných pohybů. Pokud ani přesto dítko plavání nezvládá, doporučuje se několik hodin vynechat tak, aby dítko „zapomnělo“ a začalo znovu.