Schodnicová schodiště – jednoduché a levné řešení
Schodišť existuje mnoho typů a navzájem se liší svým tvarem i technikou provedení. Jistě dobře znáte schodiště vřetenová (točitá), s podezdívkou, desková a také schodnicová. Možná vám nic neříkají jednotlivé názvy, ale pravděpodobně jste se ve svém životě se všemi vyjmenovanými typy již setkali.
Rádi bychom nyní věnovali pozornost schodnicovým schodištím, patří k těm nejoblíbenějším a můžete se s nimi setkat na mnoha místech. Možná, že je dokonce máte doma i vy.
Zpravidla se vyrábí buď z masivního dřeva, nebo z oceli. Základem konstrukce jsou vždy tzv. schodnice, což jsou nosné, opěrné prvky, na jejichž bedrech spočívá celá váha schodišťového bloku. Schodnice podpírají jednotlivé schodové stupně na několika místech a podle toho se také vypočítává statická či dynamická zátěž použité technologie. Mohou být umístěny na obou koncích šíře schodiště, symetricky, či asymetricky. Další možností je jen jedna schodnice, podpírající konstrukci uprostřed, anebo jen z jedné strany, přičemž ta druhá je napevno připevněna k obvodovému či příčkovému zdivu. Poslední možností je středová schodnice kombinovaná pevnou kovovou či dřevěnou deskou.
Jednoduché, levné a rychlé řešení – podstatnou výhodou tohoto řešení je rychlost výstavby a cena, proto se také objevuje v rodinných domech a v rekreačních objektech velmi často hlavně ze dřeva nebo z ocelových nosníků s kovovými či dřevěnými stupni. V zásadě stačí podepřít dva nosné trámky či traverzy a k nim v přesných rozestupech připevnit jednotlivé stupně, které lze ponechat otevřené, anebo je uzavřít na zadní straně či zespodu.
Zaberou mnoho místa – nevýhodou je ovšem velká náročnost na prostor, v závislosti na výšce jednotlivých pater musíte dodržet určitý únosný úhel stoupání, což znamená ukrojit ze spodní místnosti až několik čtverečních metrů. Tam, kde není místa nazbyt, se pak hodí spíše schodiště vřetenová, jimž stačí jen velmi malý prostor v obou patrech.