5 nejčastějších chyb, které děláme při nakupování
Nákup se pro nás v určité fázi život stává jakousi rutinou, nad kterou už tolik nepřemýšlíme. To je ale chyba, protože právě proto se poté dopouštíme následujících chyb.
- Nepřemýšlíme nad tím, co již máme
Tato chyba se netýká pouze nakupování potravin, ale například i nakupování oblečení. Přiznejte kolikrát se Vám stalo, že jste koupili nějaký svůj vysněný kus oděvu a pak doma zjistili, že se Vám k němu prakticky nic nehodí. Této chybě se dá předejít tím, že si uděláme pečlivý průzkum toho, co již doma máme. (Ať už se jedná o drogistické zboží, potraviny, nebo již zmíněné šatstvo.) Nadále bychom se nad touto problematikou měli samozřejmě zamýšlet i během nákupu.
- Neděláme si seznam
Tento bod se mnoha čtenářům nebude líbit. Je to takové to nepsané pravidlo, které je sice na pohled praktické a správné, moc dobře víte, že by Vám ušetřilo čas i peníze, ale stejně ho nedodržujete. Zkuste to alespoň jeden týden a uvidíte, jak si psaní seznamu zamilujete. Jedná se hlavně o nakupování potravin. Před nákupem si promyslete, co budete během týdne jíst, sepište si, co je k tomu zapotřebí, a ještě před odjezdem z domu zkontrolujte, jestli už náhodou doma něco ze seznamu nemáte.
- Podléháme chvilkovým emocím, nebo potřebám
Každý nákup bychom si měli vždy pečlivě rozmyslet, zvláště když se jedná o dražší položky. Tato chyba se ale nejvíce projevuje u nákupu potravin. Už jste si někdy slíbili, že už nikdy nepůjdete nakupovat hladoví, protože jste nakoupili velkou spoustu jídla, které byste za normálních okolností nekoupili?
- Nepočítáme
Jen málokdy se zamyslíme nad svou finanční situací ve chvíli, co spatříme něco, co opravdu chceme. Problém ale nastává ve chvíli, co si tu jednu vytouženou koupi dovolíme a pak už máme tendenci si dovolovat další a další. „Když už si kupuji košili, měl bych k ní koupit i tu kravatu.“ Podobnými slovy to obvykle začíná a při pohledu na svůj bankovní účet pak nestíháme vycházet z údivu…
Dopouštíte se nějaké z těchto chyb? Jak bojujete s pokušením?