Fitness chyby
Častým problémem při posilování i jiném druhu cvičení bývá nevhodné provedení cviku. To ještě zhoršujeme, když si horlivě „naložíme“ a chybné provedení mnohokrát opakujeme. Celé snažení končí bolestí zad, svalů a kloubů, někdy bohužel i závažnějším zraněním. Přitom jde o základní „školácké“ chyby. Vždy se vyplatí nechat si v začátcích poradit od odborníků, kteří nás zkontrolují. Co bychom tedy při cvičení neměli dělat?
Zadržovat dech
U některých cviků máme fázi nádechu a fázi výdechu jasně danou. Většinou je nádech při uvolnění svalu a výdech, když procvičovaný sval zapojujeme. Je to tak třeba u kliků a sklapovaček. Jsou ale takové, u kterých je potřeba prostě jen pravidelně dýchat. Například plank (prkno). U nich je doporučováno dýchání do břicha, podporující funkci a posílení hlubokého stabilizačního systému.
Špatně držet tělo
Správné držení těla, „postoj“, to je základ. Když máme špatné, můžeme přetěžovat některé části těla, které nás pak bolí a mohou se zranit. Jen pokud je držení v pořádku, je zatížení svalů rovnoměrné a procvičují se správně. Hlavu držíme v prodloužení těla. Nezakláníme a nepředkláníme ji. Bradu nepředsouváme. Pánev podsazujeme, břicho zpevníme a zatáhneme. Ramena stahujeme od uší a dozadu. Tak bychom měli držet tělo i mimo posilovnu!
Zamykat klouby
Klouby rukou a nohou nezamykáme, tedy nepropínáme do nepřirozených maximálních poloh.
Jde především o kolena a lokty. Ty tím trpí nejvíce. Můžeme si přivodit bolestivá poškození kloubních vazů. Přirozeným stavem je i při cvičení mírné uvolnění, ohnutí.
Začínat bez zahřátí a končit bez protažení
Tělo je potřeba před cvičením připravit na zátěž. Musíme ho postupně zahřát. Předcházíme tak riziku zranění svalů. Stejně důležité je také pozvolné a plynulé protažení svalů, jejich příprava na odpočinek. Pokud závěrečný strečink vynecháváme, riskujeme zkrácení svalů.
Pít málo nebo moc
U každého z nás je to jiné, má jinou ideální intenzitu doplňování tekutiny. Pokud se nejedná o opravdu dlouhý trénink, stačí obyčejná voda. Pijeme průběžně, ale „neproléváme“se, zkrátka s mírou, všeho moc škodí.